"Będąc człowiekiem, masz prawo do błędu, ale masz prawo tylko do takiego błędu, który potrafisz naprawić"

R. Krynicki

Doradctwo edukacyjno - zawodowe

Apel do uczniów

Jesteśmy jedną szkolną rodziną; jeśli nie zareagujemy na agresję słowną skierowaną w kierunku kolegi lub koleżanki, to w krótkim czasie sami staniemy się ofiarami agresji lub przemocy.

Wyeliminujmy zachowania agresywne! Posługujmy się wszyscy językiem wolnym od agresji, wulgaryzmów i przemocy.

Pamiętaj! Zacznij od siebie! Stań się wzorem do naśladowania
Jak działać?
- Naucz się przyznawać, że jesteś zdenerwowany,
-Powiedz o tym, co czujesz osobie, która Cię zdenerwowała
- Spróbuj dojść o porozumienia drogą negocjacji.
- W ramach relaksu skup się na przedmiocie wywołującym miłe uczucia, np. posłuchaj muzyki, wybierz się na spacer, pograj w piłkę, poczytaj książkę...

Daj dobry przykład, przede wszystkim swoją uczciwą postawą, pozytywnym stosunkiem do otoczenia.

Pedgog szkolny

Sprawdź czy jesteś uzależnony od Internetu?

Jak się uczyć, żeby umieć?

1. Analiza zysków i strat

Zabierając się do nauki pomyśl, co zyskujesz - jeśli się tego nauczysz, co tracisz - jeśli naukę odłożysz na później?

Zyski
Straty

To np. wolny czas,
możliwość spotkania ze znajomymi,
wyjście na szkolną imprezę,
przespane noce przed sprawdzianem/ egzaminem,
święty spokój z przedmiotem,
radość po zdanym sprawdzianie/ egzaminie.

to np. konieczność powtarzania przedmiotu,
brak czasu z powodu nadmiaru nauki,
nieprzespane noce,
odkładanie wszelkich spotkań, stres

2. Zacznij więc od zaraz!

Jeżeli znasz datę sprawdzianu, testu czy klasówki - zacznij działać natychmiast!

Systematyczna nauka przez okres np. 2 tygodni da o wiele lepsze efekty niż zostawienie wszystkiego na ostatnie dwa dni.

Zacznij od czegoś drobnego, np. uporządkuj tematycznie notatki lub pogrupuj je w odpowiednie partie. Czasami człowiek stoi przed wyborami czy uczyć się, czy robić coś, co nas o wiele bardziej interesuje. To, ile czasu poświęcić na naukę zależy od tego jak się uczysz. Stosując techniki pamięciowe i mapy myśli - spokojnie można skrócić czas nauki, a resztę czasu przeznaczyć na to, co naprawdę lubimy robić.

3."Zjedz tego słonia"

W jaki sposób można zjeść słonia? Po kawałku!
Dokładnie tak samo jest z nauką. Podziel materiał na małe partie i ucz się systematycznie. W noc przed egzaminem czy sprawdzianem - zwyczajnie nie uda Ci się "przetrawić całego słonia".

4.Wyznacz sobie nagrodę

Nagradzaj się za każdy sukces - nie tylko za pomyślne testu czy egzaminu, ale także podczas nauki. Możesz sobie kupić jakiś gadżet, obejrzeć fajny film, wyjść ze znajomymi.
Nagroda za wykonanie zadania pobudza naszą motywację.

5. Powtarzaj pozytywne przekonania na temat nauki

Jeżeli masz przekonanie, że nauka jest nudna, trudna i czasochłonna - to musisz zmienić te przekonania. Powtarzaj pozytywne przekonania zanim zasiądziesz do nauki.

Oto kilka takich stwierdzeń:

Nauka jest szybka, łatwa i przyjemna.

Mój mózg potrafi błyskawicznie chłonąć wszystko, co czytam.

Podczas nauki dobrze się bawię.

Absolutnie wszystkiego jestem w stanie się nauczyć.

Drogi uczniu!

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady czy wsparcia w problemach szkolnych, osobistych, rodzinnych lub innych, dotyczących Ciebie lub Twoich kolegów, zgłoś się do pedagoga!

Czego możesz oczekiwać decydując się na rozmowę z pedagogiem szkolnym?

Całkowitej dyskrecji; wszystko o czym powiesz zostanie na zawsze Twoje, nawet jeżeli czasem pedagog będzie cię namawiał do poszerzenia informacji to decyzja będzie należała tylko do Ciebie.

Życzliwej uwagi, niezależnie od tego z jaką sprawą zwrócisz się do pedagoga.

Zostaniesz bardzo uważnie wysłuchana/y i na pewno ominą cię: pouczanie, moralizowanie, krytykowanie i wszystkie te rzeczy których nie cierpisz.

Otrzymasz za to informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.

Przyjdź, postaram się pomóc!

Rodzaje pomocy osobom, które przeżywają kryzysy:

sytuacyjne
(utratę bliskiej osoby, zawód miłosny, są ofiarami przestępstwa);

rodzinne
(nieporozumienia z rodzicami, przemoc w rodzinie, rozwód rodziców, alkoholizm i inne uzależnienia);

psychospołeczne
(uczniom, którym dokucza samotność, uczniowie z problemami zdrowotnymi, brak zrozumienia w szkole lub w domu, konflikty w relacji uczeń - nauczyciel, kłopoty materialne, trudności w nauce, trudności związane z okresem dojrzewania, … ).

Aktualizacja: 06.03.2016