Aktualności


 

Konkurs "Otwórz książkę i zobacz w niej swoje wnętrze" rozstrzygniety

 

 Miło jest nam poinformować, że konkurs literacko-plastyczny pt. "Otwórz książkę i zobacz w niej swoje wnętrze", którego celem było kształtowanie emocjonalnego stosunku do książki oraz upowszechnianie czytelnictwa jako pożytecznej formy spędzania czasu wolnego, został rozstrzygnięty.

  Komisja w składzie p. A. Ramotowska, p. I. Bukrejewska, p. Anna Waszkiewicz, biorąc pod uwagę estetykę, pomysłowość w przypadku prac plastycznych oraz samodzielność wykonania pracy z zachowaniem zasad i kompozycji recenzji (w przypadku prac literackich) postanowiła przyznać:

w kategorii prace plastyczne
I miejsce - Kamila Szulc z kl. III a

w kategorii prace literackie
I miejsce - Marcin Gawryluk z kl. I b

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 

Czytaj ze smakiem

  Tradycyjnie w maju, w naszej bibliotece szkolnej zorganizowano "Dzień słodkich wypożyczeń". 19 maja dziewczęta z koła czytelniczo-medialnego udekorowały pomieszczenie biblioteki cukierkami. Każda osoba odwiedzają bibliotekę szkolną, spędzająca swój wolny czas w czytelni, wypożyczająca książki lub czasopisma, obdarowana została łakociami. Czytelnicy mieli też możliwość obejrzeć wystawę "Co czytają Twoi rówieśnicy?" oraz wcielić się w rolę bibliotekarza. Tego dnia od rana było wesoło i kolorowo.


 

Międzyklasowy Turniej Czytelniczo-Biblioteczny

 "Czytanie jest modne" - takie hasło przyświecało w tym roku majowemu Tygodniowi Bibliotek - mającemu zachęcać młodzież gimnazjalną do czytania, oraz przypominać o roli bibliotek i książki w życiu człowieka. Zgodnie z tym hasłem biblioteka PG 3 w Grajewie zaprosiła swoich czytelników do wspólnej zabawy i udziału w Międzyklasowym Turnieju Czytelniczo-Bibliotecznym.

  Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa i biblioteki, uświadomienie młodzieży korzyści wynikających z czytania książek, promowanie wizerunku "człowieka oczytanego", kształtowanie umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy literackiej i bibliotecznej, ćwiczenia szybkiego kojarzenia faktów oraz wyrabiania umiejętności współdziałania i rywalizacji w grupie.

 Turniej poprzedzony był spotkaniem autorskim pisarki Mary Fox z gimnazjalistami z PG 3, na które zaprosiły panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddziału dla dzieci w Grajewie.

  Do udziału w Turnieju zostali zaproszeni nastolatkowie z klas I i II, którzy utworzyli siedem trzyosobowych zespołów – przedstawicieli swoich klas. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkurencjach. Były m.in. kalambury, przygotowane w formie prezentacji multimedialnej testy wiedzowe zawierające pytania dotyczące literatury, znanych pisarzy i ich książek, rebusy oraz cytaty z książek dla młodzieży.

 Biorąc pod uwagę uzyskane punkty komisja postanowiła przyznać miejsca:
w kategorii klas I :
I miejsce uczniom klasy - I b
II miejsce uczniom klasy – I a
III miejsce uczniom klasy – I c

w kategorii klas II :
I miejsce uczniom klasy - II d
II miejsce uczniom klasy – II c
III miejsce uczniom klasy - II b
IV miejsce uczniom klasy – II a

Turniej został przeprowadzony przez bibliotekarza p. Iwonę Bukrejewską i nauczyciela języka angielskiego p. Alicję Deresz –Armatę.

I.B.


 

Pisarz bez czytelników nie istnieje... -
młodzież z PG 3 na spotkaniu z pisarką Martą Fox

 10 maja odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką. Tym razem miłym gościem Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie była pani Marta Fox - pisarka, poetka i eseistka. W spotkaniu z autorką i zarazem laureatką wielu nagród uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum.

Podczas spotkania pisarka przybliżyła uczniom dorobek swojej twórczości, opowiadała o początkach swojej kariery pisarskiej oraz wyjaśniała uczniom, skąd czerpie pomysły na nową książkę. Wspominała swoich najbliższych, dzieci i wnuki którzy również byli inspiracją powstania nowych dzieł pisarki.

W dalszej części spotkania pani Marta Fox prezentowała fragmenty swoich utworów, skierowanych głównie do młodych czytelników. W swoich powieściach, np. "Batoniki always miękkie jak deszczówka", "Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą", "Magda.doc" i "Paulina.doc", porusza trudne tematy dotyczące wieku dorastania (tęsknotę za akceptacją, przyjaźnią, miłością).

Następnie pisarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania, których była cała masa. Na zakończenie spotkania nadeszła pora na wspólną sesję fotograficzną, możliwość zakupienia wybranej książki jej autorstwa oraz zdobycie autografu, cennej pamiątki z tego spotkania.

Dziękujemy Pani Wiesławie Lendo i Pani Ewie Bobińskiej z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki w Grajewie za promowanie i upowszechnianie czytelnictwa wśród naszych uczniów. Mamy nadzieję, że kolejne wizyty "osób pióra" będą równie udane, jak ta.

I.B.


 

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!
Zostań bookcrosserem... Uwolnij książki...

 

 Jedną z propozycji działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa jest propagowanie w naszej szkole idei Bookcrossingu.
Akcja "Uwolnij książkę" jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Zapoczątkowany w USA ruch społeczny nazwany "Bookcrossing" zajmuje się "uwalnianiem" książek. Bookcrossing - (inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem) - to zasada nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym miejscu.

 W naszej szkole w miesiącu maju, na korytarzu szkolnym obok biblioteki wystawione jest stoisko z książkami, opatrzone informacją o akcji oraz hasłem: KSIĄŻKA ZA UŚMIECH !!! Takie książki możecie zabrać ze sobą, a przeczytane następnie przekazać kolejnym czytelnikom. Mile widziane jest przyniesienie książki z własnego zbioru i włączenie ich do akcji. W ten sposób „uwalniasz” swoją książkę od kurzu i zapomnienia, dajesz jej drugie życie!

  Czytajmy jak najwięcej i dzielmy się książkami z innymi. Książki żyją wtedy, kiedy są czytane.

UWOLNIJ SWOJE KSIAŻKI, DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA!!!


 

Wywiad z Marcinem Gawrylukiem z klasy I a
- najlepszym czytelnikiem kwietnia 2017

 

Przeczytaj wywiad

 


Z wizytą u Muchomorków
w Przedszkolu Miejskim Nr 1

 W kwietniu już po raz ostatni w tym roku szkolnym wybraliśmy się do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Grajewie. Odwiedziliśmy grupę "Muchomorków", aby przeczytać im dwie książki związane z przygodami Franklina. Kiedy weszłyśmy do sali, dzieci z uśmiechem podbiegły do nas i ciepło nas przywitały. Podczas gdy czytałyśmy książki, dzieci słuchały z zainteresowaniem i w skupieniu. Po przeczytani bajek zadawałyśmy dzieciom pytania, na które udzielały odpowiedzi. Przygotowałyśmy również różne zabawy muzyczno-ruchowe oraz rozdałyśmy kolorowanki związane z przeczytanymi bajkami. Na koniec spotkania wspólnie zjedliśmy słodki upominek przygotowany przez panie przedszkolanki. I tak dobiegł końca nasz projekt edukacyjny, z którym wiązałyśmy wielkie obawy.

 Okazało się, że głośne czytanie młodszym dzieciom dostarczyło nam wiele przyjemności i satysfakcji. Poznaliśmy nowych przyjaciół, dla których (jak stwierdziły nasze panie opiekunki) staliśmy się wzorem do naśladowania. Dziękujemy za przepiękne, wspólnie spędzone chwile.

Natalia Zalewska i Aleksandra Keżel z kl. III c

 


Gimnazjaliści – wolontariusze z "głośnym czytaniem"
w Przedszkolu Miejskim Nr 1

 W ramach realizowanego przez naszą szkołę ogólnopolskiego programu "PoczytajMy", 21 kwietnia odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Grajewie, grupę "Smerfów". Było to już kolejne spotkanie z dziećmi mające na celu rozwijanie pasji czytania. Zaprezentowane opowiadanie pt "Frankiln zdobywa odznakę" najbardziej spodobało się przedszkolakom. Maluchy były zainteresowane treścią bajki i z dużym zaangażowaniem brały udział we wspólnej zabawie. Po skończeniu czytania i rozmowie z dziećmi dostaliśmy piękne podziękowania wraz z zaproszeniem na następne czytanie.

Nikola Krasińska, Hubert Czarnowski kl. IIIc

 


Czytanie na drugie śniadanie

 W ramach programu ogólnopolskiego "PoczytajMy" i realizowanego przez nas projektu edukacyjnego "Czytanie na drugie śniadanie" (opiekunowie p.I.Bukrejewska i p.R.Sokołowska) zorganizowałyśmy kolejne zajęcia czytelnicze skierowane do przedszkolaków z Oddział Przedszkolnego SP 4.

  30 marca 2017 r. odwiedziłyśmy dzieci, by przeczytać im dwie opowieści o przygodach Franklina: "Franklin Świętuje" oraz "Franklin zdobywa odznakę". Przed tym spotkaniem byłyśmy pełne obaw czy maluszkom spodoba się forma jaką wybrałyśmy do przedstawienia bajek i czy będą zainteresowane opowieściami, które dla nich przygotowałyśmy. Wspólnie opracowałyśmy scenariusz zajęć, podzieliłyśmy się zadaniami i rolami. Gdy głośno czytałyśmy dzieciom, zauważyłyśmy na ich twarzach zainteresowanie i skupienie. Był to dla nas znak, że dobrze przygotowałyśmy się do roli czytających.

Po przeczytaniu tekstów nastąpił czas rozwiązywania zagadek, rebusów i wspólnej zabawy. Na zakończenie naszego spotkania rozdałyśmy dzieciom obrazki do kolorowania tematycznie związane z przeczytanymi bajkami. Wspólnym zajęciom towarzyszyła radość, śmiech ale i nauka. Dzieci poznały nowego bohatera książek dla dzieci, a my przełamałyśmy strach przed publicznym wystąpieniem. Teraz bogatsze o nowe doświadczenie zapewniamy, że ponownie zaprosimy przedszkolaków do głośnego czytania i wspólnej zabawy z książką.

Aleksandra Keżel kl. III c
Patrycja Sierakowska kl. III c
Natalia Diana Zalewska kl. III c

  

Wystawa w bibliotece

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich miłośników ksiażek na wystawkę pt.

Stare druki, czyli biblioteczne białe kruki

Ekspozycję nowoczesnej i pierwszej w Niepodległej Polsce

ILUSTROWANEJ ENCYKLOPEDII TRZASKI, EVERTA I MICHALSKIEGO

można oglądać do 7 kwietnia 2017 r.

 


Czytanie na drugie śniadanie

 W ramach ogólnopolskiego programu "PoczytajMy" realizujemy projekt edukacyjny "Czytanie na drugie śniadanie”. W celu zaszczepienia miłości do książek 02.03.2017 r. spotkaliśmy się z dziećmi z oddziału przedszkolnego mieszczącego się w naszej szkole. Był to kolejny raz kiedy czytaliśmy dzieciom, i było to dla nas nie lada wyzwanie. Dzieci za każdym razem miały mnóstwo energii i chęci do zabawy. Dlatego też wybraliśmy dwa krótkie opowiadania, którym towarzyszyły zabawy tematycznie związane z bajkami. Pierwszą bajką, którą czytaliśmy maluchom była "Jaś i magiczna fasola". Dzieci uważnie słuchały i nie mogły się doczekać dalszej treści bajki. Najbardziej do gustu przypadły im przygody trzech świnek pt.: "Trzy małe świnki". Po prezentacji każdego utworu dzieci próbowały odgadnąć, jaki morał wynika z obu bajek. Następnie przeprowadziliśmy mini konkursy związane z przeczytaną bajką, ilustracjami.

Byliśmy zdziwieni, jak szybko nadszedł czas pożegnania. Głośne czytanie młodszym dzieciom bardzo nam się podobało i nie możemy doczekać się kolejnej wizyty. Spotkanie to dało nam wiele satysfakcji i sprawiło mnóstwo radości. Uświadomiliśmy sobie, ze praca z dziećmi to nie łatwe zadanie, ale było nam miło z nimi spędzić kilka chwil i bliżej się poznać.

Hubert Czarnowski, Nikola Krasińska kl. III c


 

Nowości czytelnicze czekają w bibliotece!

Oto kilka wskazówek dla wciąż jeszcze niezdecydowanych czytelników:

Jeśli interesuje cię życie codzienne twoich rówieśników: ich problemy i jak sobie z nimi radzą - wybieraj powieści obyczajowe.

Jeśli fascynuje Cię niesamowity świat wyobraźni i superbohaterów - czytaj powieści fantasy.

Jeśli lubisz poznawać historie pełne zagadek, niewyjaśnionych tajemnic - zdecyduj się na powieści przygodowe.

PROPOZYCJE NA MARZEC

 


 

Statystyka wypożyczeń w I semestrze

Najwięcej książek w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 przeczytali:

Weronika Siedlecka kl. III a - 35 książek
Magdalena Zalewska kl. II c - 30 książek
Emilia Zaborowska kl. II a - 25 książek
Aleksandra Keżel kl. III c - 25 książek
Natalia Górecka kl. I c - 24 książki
Agata Dobrzycka - kl. II d - 23 książki
Aleksandra Jadzewicz kl. II d - 22 książki
Zuzanna Zyskowska – kl. II d - 22 książki
Wiktoria Kuliś kl. II b - 22 książki
Damian Młynarczyk kl. II b - 22 książki

 


Wywiad z Magdaleną Frankowską, uczennicą kl. III a
- czytelnikiem stycznia 2017 r.

Przeczytaj wywiad

 


Nowości w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla dzieci

1. Kasie West - „Chłopak Z Sąsiedztwa”
2. Estelle Maskame - „Czy wspominałem, że cię potrzebuję”
3. Aleksandra Szymaniak - „Slatron. Przeznaczenie.”
4. Colleen Hoover - „Nieprzekraczalna granica”
5. Arabella Carter-Johnson - „Niezwykły talent Iris Grace”
6. Maggie Stiefvater - „Złodzieje snów”
7. Kathy Reichs I Brendan Reichs - „Skarb”
8. Meg Rosoff - „A gdybym zniknęła”
9. Katarzyna Majgier - „Trzynastka na karku”
10. Beata Ostrowicka - „Przecież cię znam”

 


Książkowy zawrót głowy

Już są! Nowe książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, na które czekaliśmy od września, dotarły do biblioteki!

 

Zakończyliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem było wsparcie bibliotek szkolnych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nasza biblioteka otrzymała łącznie 15 000 zł na zakup nowości książkowych (12 000 zł dotacji + 3 000 zł od organu prowadzącego szkołę).

Z przyjemnością informujemy, że za pieniądze z programu, biblioteka zakupiła 528 tytułów książek. Dostawa nowych książek wzbudziła ogromną ekscytację zagorzałych czytelników. Posypała się lawina pytań: "Kiedy będzie można je wypożyczać?", "O rany! Kochamy panią!", "Mogę pieczętować książki? Będzie szybciej", "A czy jest Sekret Julii?", "Jestem pierwszy w kolejce po serię Zwiadowcy?" itp. Drzwi do biblioteki nie zamykały się pod naporem żądnych wymarzonych książek gimnazjalistów. No i co można zrobić? Tylko wprowadzać, opisywać, naklejać kody, obkładać i wypożyczać.

I.B.

 


Magiczny seans kamishibai

  Po raz kolejny zaprosiliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie. Tym razem, wykorzystując "magiczną skrzynkę", czytałyśmy bajkę Kumiko Yamamoto „Szukając Marudka”, a głównym narratorem była Anita Kamińska. Dzięki magicznemu teatrzykowi, w którym wykorzystałyśmy efekty świetlne i muzykę, dzieci zaangażowały się emocjonalnie w losy bohaterów. W trakcie prezentowania „papierowych slajdów” na twarzach maluchów widać było skupienie, smutek i radość.

 Przedszkolaki spotkaniem z książką były zachwycone, dlatego też w styczniu zaplanowałyśmy kolejne spotkanie w naszej bibliotece. Tym razem będzie to opowiadanie, które powstało w oparciu o samodzielne opracowany scenariusz i autorsko wykonanie rysunki.

Koło czytelniczo-medialne

 


Teatrzyk Kamishibai

  Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.

 We wtorek 15.11.2016r. odbył się projekt dotyczący teatrzyku Kamishibai z fragmentów lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena, przygotowany przez uczennice klasy III a. Realizację zaczęłyśmy przed wakacjami. Każda z nas miała wyznaczone zadanie. Najpierw wybrałyśmy książkę, do której wykonałyśmy ilustracje. Na początku dobrałyśmy rozdziały, które naszym zdaniem były najciekawsze. Wyznaczyłyśmy trzy dziewczyny z talentem plastycznym do szkicowania były to: Magdalena Frankowska, Patrycja Zalewska, Kamila Szulc, reszta dziewczyn zajmowała się kolorowaniem rysunków: Weronika Siedlecka, Anita Kamińska, Sylwia Dąbkowska, Ewelina Szmyglewska, Aleksandra Murawska, Aleksandra Zawistowska. Później dobrałyśmy fragmenty do ilustracji. Wybrane cytaty opracowałyśmy w programie komputerowym, wydrukowałyśmy i polaminowałyśmy.

 Projekt zaprezentowałyśmy młodszym kolegom i koleżankom z klasy Ib.

Projekt edukacyjny "Lektury w kamkshibai" przygotowałyśmy pod kierunkiem p.Agnieszki Ramotowskiej i p.Iwony Bukrejewskiej.

 


Z wizytą w przedszkolu

 Pewnego dnia, z nudów, wraz z kolegami zapisałem się na akcję głośnego czytania dzieciom. Wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe zadanie, bo dzieci są bardzo ruchliwe i szybko się nudzą. Mimo to, uznaliśmy, że podejmiemy się wyzwania nawet tak trudnego.

 Za tydzień wszyscy trzej Kacper Kuczyński, Dawid Gliński, Dawid Chełmiński spotkaliśmy się przed biblioteką szkolną. Znaliśmy to miejsce, bo przecież to tam wypożyczamy nasze „ukochane” lektury. Tylko, że tym razem to my mieliśmy ze sobą książki wypożyczone z biblioteki szkoły podstawowej. Wśród nich były: „Kubuś Puchatek i jego gwiazdka”, kilka bajek z serii "Franklin", a także "Kurka złotopiórka" i "Chory kotek". Razem z panią z biblioteki wyruszyliśmy do naszych małych słuchaczy. Ale nie byli to pierwsi lepsi, tylko zawodowi słuchacze. Na początek piętnastu jurorów zapragnęło wysłuchać przygód Kubusia Puchatka. Po dwudziestominutowej audycji przeszliśmy do kolejnego „lektora” i kolejnej bajki. Tym razem wybór padł na "Chorego kotka". To krótka bajeczka, lecz jury było zachwycone. Jednak to, co miało nastąpić od razu wywołało poruszenie wśród jurorów. Otóż "Franklin mówi dobranoc" zebrało tabuny uśmiechów. Podczas, gdy sięgaliśmy po kolejną książeczkę czas przeznaczony na głośne czytanie dobiegał końca. Zostało dziesięć minut, ale my postanowiliśmy nie poddawać się i zaczęliśmy zadawać wcześniej przygotowane pytania dotyczące bohaterów bajek. Opinie jurorów były sprzeczne co do tego, która bajka była ciekawsza. Wszyscy jednak pamiętali o czym były bajeczki, których przeczytanie, nie wiadomo kiedy zabrało czterdzieści minut z życia dziwnie spokojnych „zawodowych słuchaczy”.

  Po tym wszystkim wyszliśmy z przedszkola nagrodzeni brawami i z postanowieniem powrotu. To wydarzenie było naprawdę ciekawym i interesującym doświadczeniem, które z pewnością powtórzymy.

Kacper Kuczyński

 


Konkurs "Książka otwiera świat"- ROZSTRZYGNIĘTY!

(konkurs organizowany w ramach realizowanego w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa)

Miło jest nam poinformować, że jury szkolnego konkursu, którego celem było propagowanie czytelnictwa i biblioteki oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni i ekspresji plastycznej dokonała analizy i oceny prac zgłoszonych do konkursu. Biorąc pod uwagę estetykę i pomysłowość wykonania pracy komisja postanowiła przyznać:

I miejsce - Domince Golubiewskiej z kl. II b
I miejsce - Marii Rydzewskiej z kl. I b
II miejsce - Szymonowi Narolewskiemu z kl. I b
III miejsce - Zofii Grzybek z kl. II a
Wyróżnienie - Lidii Góreckiej z kl. IId
Wyróżnienie- Natalii Maciorowskiej z kl. I b

Zwycięzcom GRATULUJEMY !

 


Dzień zagadek i "słodkich wypożyczeń"

  W naszej bibliotece odbyła się kolejna edycja "słodkiego wypożyczania". Wszyscy uczniowie, którzy (kierując się oznakowanymi na korytarzach szkolnych szlakami) odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli tego dnia książkę - nie lekturę, mogli poczęstować się słodkim upominkiem. Frekwencja wypożyczeń była imponująca, a udział w odgadywaniu zagadek i mini-konkursach przygotowanych przez dziewczęta z koła czytelniczo-medialnego cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Gimnazjaliści brali udział m.in. w quizie wiedzowym p.h."Drzewo mądrości", sprawdzali swoją znajomość z gimnazjalnych lektur oraz rozwiązywali testy, w których wykazali się niezwykłą fantazją. Wszystkie prawidłowe rozwiązania i odpowiedzi brały udział w losowaniu nagród rzeczowych. Kolejny słodki dzień w bibliotece odbędzie się w wigilię św. Andrzeja. Już dziś zapraszamy wszystkich czytelników.

 


Randka w ciemno z książką grozy

  FANTASTYKA GROZY - nawiedzony dom, upiór, klątwa, choroba psychiczna, wampiry, zjawiska nadprzyrodzone, śmierć … to pojęcia, które kojarzą się ze strachem, szaleństwem i horrorem. Nikt nie chce doświadczyć ich na żywo, boimy się nawet o nich pomyśleć, a jednocześnie… lubimy o tym czytać. Mroczni krwiopijcy stali się niezwykle poszukiwanym towarem, dlatego też książki o wampirach rozchodzą się jak świeże bułeczki. Z racji tego, że wielu z Was szuka informacji o tym, które z nich są najlepsze, postanowiliśmy przygotować konkurs czytelniczy „RANDKA W CIEMNO Z KSIAŻKĄ GROZY”.

  W każdym tygodniu listopada na drzwiach biblioteki będzie zamieszczony fragment powieści z literatury grozy. Waszym zadaniem jest odgadnięcie tytułu i autora książki. Następnie podpisaną kartkę nazwiskiem i prawidłowym rozwiązaniem wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki znajdującej się w bibliotece szkolnej. Prawidłowe rozwiązania wezmą udział w losowaniu nagród rzeczowych.

 


Konkurs biblioteczny ph.: "Myslę wiec czytam, czytam, więc myślę"

Najaktywniejszą czytelniczką w miesiącu październiku
została
WERONIKA SIEDLECKA z klasy IIIa

GRATULUJEMY

i zapraszamy do biblioteki szkolnej po odbiór NAGRODY RZECZOWEJ.

* * * * *

  Od 1 listopada ponownie zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym
"Myślę więc czytam. Czytam, więc myślę"
na najaktywniejszego czytelnika miesiąca, którego celem jest:
-promocja czytelnictwa,
-utrwalanie nawyku obcowania z książką,
podnoszenie kultury czytelniczej,
-zachęcenie do czytania książek spoza kanonu lektur obowiązkowy,
-kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i przekazywania zapamiętanych wiadomości.


  Już po raz czwarty przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu "PoczytajMy", promującego głośne czytanie. W ramach tej akcji młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka.
Tym razem wolontariuszki Agata Szymanowska i Dominika Golubiewska z kl. II b przygotowały autorski scenariusz zajęć czytelniczych i przeprowadziły akcję głośnego czytania przedszkolakom bajki pt. "Kaprys króla". Po oczytaniu tekstu, dziewczęta wspólnie z dziećmi zastanawiały się, jakie cechy powinien posiadać dobry król. Dyskusja była zacięta. Po omówieniu historii króla, przyszła pora na zagadki, czyli ulubioną rozrywkę tytułowego bohatera. Wszystkie dzieci chętnie odpowiadały na pytania. Padało wiele odpowiedzi, a każda z nich była dokładnie omawiana. Na zakończenia spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważne jest okazywanie uczuć, wdzięczności osobom bliskim, nie tylko za pomocą prezentów, ale przede wszystkim miłych słów, uczynków, gestów.

 


K s i ą ż k o b r a n i e

  W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych organizujemy październikową akcję "KSIAŻKOBRANIE". W naszej szkole już po raz trzeci trwa „uwalnianie książek” polegające na dzieleniu się książką z innymi. Każdy może wybrać sobie dowolny egzemplarz książki znajdującej w oznaczonym miejscu na korytarzu szkolnym, zabrać go do domu, by następnie po przeczytaniu, przekazać kolejnej osobie lub odłożyć w wyznaczonym do tego miejscu.

 Zapraszamy Was gorąco do kontynuacji akcji mającej na celu promocję czytania.

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone 16 lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Tego dnia w bibliotekach w całym kraju organizowane są spotkania, w czasie których odbywa się wspólne głośne czytanie. W akcję angażują się aktorzy, celebryci, prezenterzy.

   Nasza szkoła również włączyła się w działania związane z tym dniem. Już od wczesnych godzin rannych wolontariuszki Wiktoria Maciejewska i Małgorzata Zarzecka, uczennice klasy II a, odwiedziły grupę przedszkolaków z oddziału "0" SP 4, aby umilić czas najmłodszym. Dzieci wysłuchały "Bajki o Czerwonym Kapturku" Braci Grimm, a następnie otrzymały drobne prezenty upamiętniające Dzień Głośnego Czytania. Był to poranek pełen wrażeń, ponieważ dziewczęta po raz pierwszy włączyły się w akcję głośnego czytania i ich występowi towarzyszył stres. Jednak perfekcyjne przygotowanie do roli czytających oraz wspaniały humor przedszkolaków sprawił, że już w pierwszych minutach zajęć czytelniczych wszyscy poczuli się komfortowo.

  "To spotkanie było dla nas czymś nowym, jak i zarówno niesamowitym. Dzieci, wpatrzone w nas, słuchały bajki jak zaczarowane. Czułyśmy się dumne, że możemy wcielić się w rolę osób ważnych dla tych przedszkolaków. Niesamowite jest to, że w tak krótkim czasie wywiązała się miedzy nami silna wieź. Zarówno dzieci, jak i my nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, w którym głównym bohaterem będzie książka" - Wiktoria i Małgosia.


Nasze gimnazjum jak co roku w październiku włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: "Książka to dopiero początek…"

Zapraszamy do uczestnictwa w proponowanych akcjach, konkursach i zabawach bibliotecznych.


Przyłącz się do akcji


Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs "Czytelnik Roku 2016/2017"


"Marzę o tym, aby w bibliotece była książka..."

propozycje tytułów książek


Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych w Publicznym Gimnazjum nr 3

Regulamin


 

  

  

Archiwum
- rok szkolny 2015/2016
- rok szkolny 2014/2015
- rok szkolny 2013/2014
- rok szkolny 2012/2013

  

  


Regulamin korzystania
z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych w PG3

Regulamin


Akcja nakrętkowa nadal trwa

Chciałybyśmy podziękować wszystkim nauczycielom, uczniom oraz pracownikom szkoły za włączenie się w charytatywną akcję
"Nakrętki dla Milenki".
Dzięki uzyskanym środkom z nakrętek, Milenka może być systematycznie rehabilitowana i uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych.
Od września zebraliśmy 2 duże worki nakrętek. Dla nas to niewiele, dla Milenki szansa na dobrą opiekę.

Weronika Siedlecka i Sylwia Dąbkowska z koła czytelniczo-medialnego

 


Bibliotekę PG3 obsługuje program biblioteczny MOL OPTIVUM,
za pomocą którego powstaje elektroniczny katalog.

Katalog biblioteki dostępny jest w Internecie

wejście do zasobów biblioteki


Ułatwienia dla czytelników:

Za pomocą modułu MOL WWW czytelnik może:

wyszukiwać informacje w katalogach i kartotece zagadnieniowej,

przeglądać własne konto wypożyczeń (po podaniu hasła)

przeglądać aktualne zestawienia bibliograficzne tworzone przez bibliotekarza tj. zestawienia lektur.

MOL WWW zapewnia bieżący dostęp do informacji o pozycjach wypożyczonych i przetrzymywanych.


 

  

Aktualizacja: 01.06.2017